O KAMPANII


#DZIECINIECHCAFAS to przygotowana przez Fundację EY kampania społeczna, która ma uświadomić Polkom zagrożenia wynikające z picia alkoholu w ciąży. Fundacja zachęca w niej do zachowania pełnej abstynencji w ciąży.

Wydarzeniem, które wspiera kampania, jest Światowy Dzień FAS przypadający 9 dnia września. Dziewiątki w dacie mają wydźwięk symboliczny i odnoszą się do liczby miesięcy, przez które nienarodzone dziecko powinno być chronione od wszelkich zagrożeń zewnętrznych. Między innymi od toksyn alkoholu, który ze wszystkich używek czyni największe szkody w jego organizmie.

Obejrzyj film z warsztatów, podczas których mali plastycy narysowali straszne rysunki. Dowiedz się, jak dziecięce prace uświadomiły dorosłym czym jest FAS.

O FAS


FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy) – jest zespołem chorobowym zaburzeń neurologicznych i somatycznych powstałym na skutek działania alkoholu na płód w okresie prenatalnym (jednostka chorobowa ICD-10: Q 86.0).

Alkohol jest jednym z najsilniejszych teratogenów (czynników zewnętrznych) mających niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Wypity alkohol dociera do płodu przez łożysko wraz z krwią matki - nie szkodzi samej matce, ponieważ jej wątroba jest w stanie odtruć jej organizm, ale może zaszkodzić jej nienarodzonemu dziecku.

Zespołowi FAS i innym uszkodzeniom alkoholowym można zapobiec w 100% zachowując abstynencję w czasie trwania ciąży.

Alkoholowy zespół płodowy jest najcięższą formą wad wrodzonych, somatycznych i neurologicznych, wywołanych na skutek ekspozycji płodu na alkohol.

Można wyróżnić trzy kategorie charakteryzujące pełnoobjawowy FAS:
  • Objawy wynikające z uszkodzenia ośrodkowego układu nerwowego.
  • Specyficzne anomalie w budowie twarzy.
  • Spowolniony rozwój fizyczny przed i po urodzeniu.

FAKTY I MITY


Oto 9 faktów i mitów o FAS. Sprawdź, czy znasz je wszystkie.

KONTAKT


Fundacja EY
Rondo ONZ 1
00-124 Warszawa

+48 22 557 7880
fundacja@pl.ey.com


partnerzy akcji: